Přeshraniční dopad projektu
Do jaké míry projekt přispívá k překonávání překážek v přeshraničních kontaktech (infrastrukturních a/nebo sociálně-kulturních) a zajišťuje podmínky pro společný rozvoj příhraniční oblasti.
Projekt přímo podporuje česko-polskou spolupráci mezi jejími obyvateli a zdravotnickými zařízeními. Bourá jazykové bariéry, podporuje osobní kontakt mezi Čechy a Poláky a rozvíjí spolupráci a výměnu informací v oblasti zdravotnictví jak mezi obyvateli, tak mezi zdravotnickými zařízeními. Cílem projektu je vytvoření informační struktury, výměna informací mezi CZ a PL obyvateli euroregionu TS/ŚC a vytvoření volně publikované českopolské studie, která bude zkoumat současný stav zdravotnictví v očích obyvatel euroregionu, podá přehled o orientaci obyv. TS/ŚC v problematice zdravotnictví, možnostech v zahraničí, ochotě obyvatel ošetřit se v zahraničí, jazykové vybavenosti. Bude analyzovat všechny česko-polské bariéry ve zdravotnictví v oblasti TS/ŚC. Realizací projektu se euroregion stane leadrem v oblasti moderních informačních technologií a e-health. Bude zároveň vytvořeno zázemí pro další růst a rozvoj obdobných projektů, které budou využívat moderní informační technologie.
Aktuálně
Třísloviny – látky, které sevřou nepřátele našeho zdraví
Třísloviny je poměrně nenápadná skupina přírodních látek, která je velmi užitečnou v případě některých nemocí či poranění. Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/trisloviny-latky-ktere-sevrou-nepratele-naseho-zdravi.htm Třísloviny je poměrně nenápadná skupina přírodních látek, která je velmi užitečnou v případě některých nemocí či poranění.
Látky z přírody a úzkost
Úzkost nebo úzkostné stavy jsou do jisté míry přirozeným stavem. Úzkost nám pomáhá lépe se soustředit nebo čelit nebezpečné situaci, která nám hrozí. Skutečným problémem se stávají, pokud se objevují stále častěji a úzkost nepramení z konkrétní situace, ale z neurčité hrozby či dokonce obavy nemají vůbec reálný základ, jen všeobecný charakter. Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/latky-z-prirody-a-uzkost.htm
Fermentované potraviny jako zdravý základ jídelníčku
Naši předkové fermentované potraviny zbožňovali, díky nim si zajistili plnohodnotný zdroj vitamínu C, hlavně tedy přes zimu, kdy čerstvých surovin prakticky nebylo. Nejoblíbenější bylo kysané zelí, v dnešní době lze však připravit také další varianty fermentovaných pokrmů, případně nápojů, z nichž zmíním například kombuchu, neboli čajový kefír, mléčný Tibetský kefír a konečně vodní kefír Tibi. Lze však připravit i tzv. žitný nápoj, přesněji rejuvelac a jako pochoutku největší pak kokosový jogurt. Světově proslulé je taktéž i Kimčchi, korejské národní jídlo, přesněji pikantní křupavý salát, který ve svých vodách doprovází jakýkoli slaný pokrm. V Koreji dokonce vložili Kimčchi do přísloví: “Muž může žít bez ženy, ale nemůže žít bez kimčchi.” Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/fermentovane-potraviny-jako-zdravy-zaklad-jidelnicku.htm
Zdravotnické fórum
Zdravím, nevíte, jestli se musím na vyšetření objednat přímo v nemonici nebo můžu k obvoďá...
Podle mě se můžete zkusit na interně ale rozhodně bych šel první k obvoďákovi. Tam je podle mě...