telefon (Po-Pá 16-19 hod.)+420 723 247 286

Informační portál pro osoby
z Těšínského Slezska z oblasti zdravotnictví

Popis projektu

Zdraví bez hranic je neziskovou organizací, která vznikla z iniciativy lidí, kteří se již několik let pohybují jednak v oblasti zdravotnictví a zároveň již léta (mnohdy celý život) žijí v česko-polském pohraničí.

Lidé z tohoto pohraničí mají mnohdy rodiny na druhé straně hranice, neznají jazykové bariéry. A přestože žijeme v době snad nejdynamičtějších změn, kdy v krátkém časovém úseku jsme zažili totalitní režim, pád tohoto režimu, doby divokého kapitalismu, zažili jsme i vstup do EU a následně i vstup do společného Schengenského prostoru, dokážeme v některých oblastech tyto změny velmi rychle využít. Cestujeme bez omezení, odskočíme si k sousedům koupit čerstvý chléb, nezarazí nás polština na sjezdovce či v bazénu.

Lidé z pohraničí ve valné míře velmi pozitivně přijali vstup obou zemí do společného Schengenského prostoru. Boří se hranice, každodenní životy nejsou touto čárou na mapě v podstatě dotčeny. Přesto však existují oblasti našeho života, kde tyto hranice i nadále existují. Jednou z nejvýznamnějších je oblast zdravotnictví. Ač jazykově vybaveni, o zdravotnictví za hranicí lidé v podstatě nemají žádné informace.

Přitom je zdraví naše primární potřeba. Kolik nás Čechů ví, co máme dělat při zdravotních potížích za hranicí? Stejně tak tomu je i u našich severních sousedů. Proto vznikla nezisková společnost Zdraví bez hranic a to s přelomovou myšlenkou bořit další hranici.

Jedním z nástrojů pro boření hranic je společná realizace projektu Zdraví bez hranic. Cílem projektu Zdraví bez hranic je spolu s PL partnerem (stejně smýšlejícím a za stejným účelem vzniknuvším) pomoci nových a moderních technologií zbořit informační bariéry ve zdravotnictví a šířit důležité informace v této oblasti. Chceme občanům obou zemí bezplatně poskytovat potřebné informace o možnostech, které mají v sousední zemi v oblasti zdravotnictví a vzdělávat je v této oblasti. Chceme docílit takového stavu, když se např. polský občan ocitne na území ČR ve zdravotní nouzi, budou mu poskytnuty důležité informace a srovnatelná péče a to vše v jeho rodném jazyce. To platí i naopak v případě, že se český občan ocitne ve stejné situaci na PL území.

Nástrojem pro dosažení cílů bude internetový portál, na němž budou bezplatně zveřejněny profily všech zdravotnických zařízení v euroregionu (v rozsahu: název, fotografie, popis, kontakt), dále informace o specifikách zdravotnictví v obou zemích (volně publikovatelná studie) a aktuální nabídky a poptávky směrem k odborné i laické veřejnosti (zdravotnické fórum). Právě toto fórum je neméně důležitým nástrojem pro neméně důležitý cíl, jakým je aktivizace vzájemné spolupráce lidí a organizací se zájmem o zdravotnictví. Návštěvníkům webu bude k dispozici pracovnice call centra na telefonu, skypu, emailu nebo chatu. Koordinátoři projektu budou komunikovat se zdravotnickými zařízeními a zjišťovat jejich aktuální nabídky a poptávky (budou zobrazeny ve fóru zdravotních zařízení a na sociálních sítích).

Projekt realizují dvě neziskové organizace a bude se opírat o odborníky s bohatými zkušenosti z oblasti zdravotnictví. V rámci neziskové organizace se aktivně na projektech podílejí jak odborníci z řad lékařů, tak odborníků na marketing ve zdravotnictví a v neposlední řadě odborníci na projekty typu i-health (internetové projekty ve zdravotnictví). Aktivity jsou přitom primárně určeny bezplatně pro pacienty.

Udržitelnost projektu v budoucnosti je daná především další prohlubující se spoluprací všech zainteresovaných stran v projektu. Při vědomí, že v současné době není aktivní ani zdravotnická sekce v rámci Česko-polské mezivládní komise pro přeshraniční spolupráci (s oficiálním zdůvodněním, že neexistují problémy a důvody ke spolupráci), je nutné budovat tyto aktivity zespodu, od samotných lidí.

A tato nezisková organizace je jedním z aktivizátorů nejen diskuse, ale především spolupráce v oblasti zdravotnictví. Vždyť primárními aktivitami neziskové organizace Zdraví bez hranic jsou:

  • Informační činnosti v oblasti zdravotnictví
  • Edukační činnosti v rámci zdravotnictví
  • Činnosti vedené k podpoře využívání IT
  • Pořádání školení, diskusí, exkurzí, konferencí a seminářů

Pro tyto aktivity je tvorba databáze a aktivizace subjektů v oblasti zdravotnictví logicky důležitým vstupním projektem.

Aktuálně

26.02.2019

Třísloviny – látky, které sevřou nepřátele našeho zdraví

Třísloviny je poměrně nenápadná skupina přírodních látek, která je velmi užitečnou v případě některých nemocí či poranění. Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/trisloviny-latky-ktere-sevrou-nepratele-naseho-zdravi.htm Třísloviny je poměrně nenápadná skupina přírodních látek, která je velmi užitečnou v případě některých nemocí či poranění.  

12.02.2019

Látky z přírody a úzkost

Úzkost nebo úzkostné stavy jsou do jisté míry přirozeným stavem. Úzkost nám pomáhá lépe se soustředit nebo čelit nebezpečné situaci, která nám hrozí. Skutečným problémem se stávají, pokud se objevují stále častěji a úzkost nepramení z konkrétní situace, ale z neurčité hrozby či dokonce obavy nemají vůbec reálný základ, jen všeobecný charakter. Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/latky-z-prirody-a-uzkost.htm

29.01.2019

Fermentované potraviny jako zdravý základ jídelníčku

Naši předkové fermentované potraviny zbožňovali, díky nim si zajistili plnohodnotný zdroj vitamínu C, hlavně tedy přes zimu, kdy čerstvých surovin prakticky nebylo. Nejoblíbenější bylo kysané zelí, v dnešní době lze však připravit také další varianty fermentovaných pokrmů, případně nápojů, z nichž zmíním například kombuchu, neboli čajový kefír, mléčný Tibetský kefír a konečně vodní kefír Tibi. Lze však připravit i tzv. žitný nápoj, přesněji rejuvelac a jako pochoutku největší pak kokosový jogurt. Světově proslulé je taktéž i Kimčchi, korejské národní jídlo, přesněji pikantní křupavý salát, který ve svých vodách doprovází jakýkoli slaný pokrm. V Koreji dokonce vložili Kimčchi do přísloví: “Muž může žít bez ženy, ale nemůže žít bez kimčchi.” Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/fermentovane-potraviny-jako-zdravy-zaklad-jidelnicku.htm

Zdravotnické fórum

Petr /

Podle mě se můžete zkusit na interně ale rozhodně bych šel první k obvoďákovi. Tam je podle mě...

Slávek /

Zdravím, nevíte, jestli se musím na vyšetření objednat přímo v nemonici nebo můžu k obvoďá...

vstoupit do fóra

Studie

Studie z B2C trhu z oblasti TS [1.58 MB] Studie z B2B trhu z oblasti TS [900.63 KB]