telefon (Pon-Pią 16-19 godz.)+48 790 216 534

Portal informacyjny dla osób ze
Śląska Cieszyńskiego dotyczący służby zdrowia

Dwa ubezpieczenia i dwa kraje, czyli przenosimy ubezpieczenie z Czech do Polski.


To wszystko wydaje się być bardzo skomplikowane. Masa poświadczeń i formularzy o dziwnych nazwach E106, E109, E121. Często nie wiemy do czego mamy prawo lub jak to wszystko załatwić. A sytuacji, które podejmujemy w niniejszym artykule, z dnia na dzień przybywa.

Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Obywatel Polski, posiadający zameldowanie na terenie Polski znajduje pracę w Czechach lub też z uwagi na korzystniejsze warunki, decyduje się na założenie działalności gospodarczej na terenie Czech.

Co z jego ubezpieczeniem? Gdy składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne (tzv. zdravotní a sociální pojištění) będą odprowadzane do właściwych urzędów przez jego pracodawcę na terenie Czech, lub też osoba ta jako OSVČ (czes. Osoba samostatně výdělečně činná), czyli osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą będzie sama opłacała te składki, automatycznie wpisuje się w czeski system socjalny. Ubezpieczona w ten sposób osoba może w pełni korzystać z opieki zdrowotnej na terenie Republiki Czeskiej, wybierając jeden z siedmiu działających zakładów ubezpieczeń.

Co jednak dzieje się z prawem do kompleksowej opieki zdrowotnej na terenie Polski? Sytuację tą można rozwiązać za pomocą formularza E106 lub S1, o którego wystawienie można wnioskować bezpośrednio w zakładzie ubezpieczeń, który wybraliśmy. Formularz ten dotyczy przeniesienia, czy też uznania ubezpieczenia zdrowotnego w drugim kraju członkowskim Unii Europejskiej, w sytuacji,  gdy ubezpieczony pracuje na terenie jednego państwa członkowskiego, natomiast stałe zameldowanie posiada na terenie innego państwa należącego do UE.

W zależności od wybranego zakładu ubezpieczeń, dokument ten jest wypełniany przez pracownika zakładu i automatycznie wysyłany do NFZ, skąd do 30 dni od dnia złożenia powinno zostać wysłane na nasz adres zameldowania pismo potwierdzające nasze prawo do korzystania z opieki zdrowotnej na terenie Polski. Zdarza się jednak, iż formularz ten musimy wypełnić na miejscu i sami zgłosić się do właściwego oddziału NFZ z wnioskiem o uznanie ubezpieczenia.

Proces ten może trwać od dwóch do sześciu tygodni, ale z reguły odbywa się dosyć sprawnie i nie pojawiają się większe problemy. Po otrzymaniu pisma z Narodowego Funduszu Zdrowia, najlepiej zrobić kilka kserokopii pisma, natomiast jedną z nich zalaminować. Podczas korzystania z opieki zdrowotnej na terenie Polski, możemy spotkać się z prośbą o pozostawienie takiego potwierdzenia w kartotece danej poradni, czy przychodni. Dokument ten, jest potwierdzeniem naszego prawa do korzystania z darmowej opieki zdrowotnej. W Czechach natomiast będziemy legitymować się otrzymaną od zakładu ubezpieczeń kartę europejską EKUZ, która nie jest jednak ograniczona czasowo - w Polsce wydawana jest na okres do 6 miesięcy.

(Data publikacji: 25.06.2014 r.)

Aktualnie

11.09.2018

Trápí vás kašel, zadýcháváte se? Vyšetření plic radši neodkládejte

Trápí vás častý kašel a při fyzické námaze se snadno zadýcháte? Pak můžete trpět idiopatickou plicní fibrózou (IPF). Na tuto nemoc v České republice zemřou ročně desítky nemocných, přitom část z nich se předtím vůbec nedostala ke správné léčbě.   Zdroj: https://www.denik.cz/zdravi/zadychavate-se-nechte-se-vysetrit-zvou-pneumologove-20180911.html

28.08.2018

Jak si při letním grilování dopřát bez rizik a bez výčitek?

Téma příspěvku se nabízelo pro tentokrát snadně. Letní sezóna je při letošních extrémních teplotách zahájena o měsíc dříve. Spousta lidí má období léta spojeno s koupáním, výlety, dovolenou, i s večerními grilovačkami. Pro mnohé je však toto období také obdobím trávicích obtíží až bakteriálních infekcí, které oslabeným jedincům, dětem a seniorům mohou způsobit vážnější obtíže. Někteří mimo to doplatí na pravidelné večerní přejídání několika kilogramy navíc. Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/jak-si-pri-letnim-grilovani-doprat-bez-rizik-a-bez-vycitek.htm

14.08.2018

Pupalka dvouletá. Léčivá bylina poslouží jako bojovník proti zánětům

Jestli vás trápí kožní problémy, opakující se záněty, únava, nervozita nebo jen tak chcete svému tělu dopřát regeneraci, zkuste zařadit do svého jídelníčku pupalku dvouletou. Rostlina okouzlí svými drobnými žlutými květy, které rozkvétají navečer a po jednom dnu uvadnou. Zdroj: https://www.denik.cz/zdravi/pupalka-dvouleta-leciva-bylina-poslouzi-jako-bojovnik-proti-zanetum-20180809.html

Forum medyczne

Petr /

Podle mě se můžete zkusit na interně ale rozhodně bych šel první k obvoďákovi. Tam je podle mě...

Slávek /

Zdravím, nevíte, jestli se musím na vyšetření objednat přímo v nemonici nebo můžu k obvoďá...

wejście na forum

Badania marketingowe

Badanie marketingowe B2C dla ŚC [1.58 MB] Badanie marketingowe B2B dla ŚC [900.63 KB]